სამოდელო გაკვეთილი ბიოლოგიაში
border
15 მარტს 9(ა) კლასში ჩატარდა სამოდელო გაკვეთილი ბიოლოგოაში სათაურით „ ადამიანის ორგანოთა სისტემები“ გაკვეთილს ესწრებოდა 15 მოსწავლე. პედაგოგი ეკატერინე მოლახია .
გაკვეთილს ესწრებოდნენ:
სკოლის დირექტორი - ქ. მარინა ქვრივიშვილი
ხარისხის მართვის მენეჯერი - მერი ქვრივიშვილი
ქიმიის პედაგოგი- თამარ დოღონაძე
გაკვეთილს ესწრებოდნენ:
სკოლის დირექტორი - ქ. მარინა ქვრივიშვილი
ხარისხის მართვის მენეჯერი - მერი ქვრივიშვილი
ქიმიის პედაგოგი- თამარ დოღონაძე
სამოდელო გაკვეთილის გეგმა:
ბ ი ო ლ ო გ ი ა - შ ი
გაკვეთილის თემა: ადამიანის ორგანიზმი და ორგანოთა სისიტემები.
სწავლების საფეხური: საბაზო
კლასი: მე- 9(ა)
მოსწავლეთა რაოდენობა : 15
ბიოლოგიის მასწავლებელი: ე. მოლაშხია
ჩატარების ადგილი: ლაბორატორია
გაკვეთილის ხანგრძლივობა: 60 წთ
ჩატარების რიცხვი და დრო: 15 .03. 2012 12:10
გაკვეთილის სასწავლო მიზნები:
• მოსწავლეებმა გაცნობიერონ ადამიანის ორგანისმის აგებულების თავისებურებები, ორგანოთა სისიტემების ურთიერთკავშირი და სისიტემებში შემავალი ორგანოების აგებულება და ფუნქციები.
განიხილონ კონკრეტული დაავადებები და სეძლონ მათი ამოცნობა სიმპტომების არსებობის შემთხვევაში
გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგი/ინდიკატორი:
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:
1.მოსწავლე მსჯელობს ადამიანის ორგანიზმის ზოგიერთი ანატომიური და ფიზიოლოგიური თავისებურებების შესახებ
.ილუსტრაციაზე ამოიცნობს ადამიანის ორგანოთა სისტემებს და ზოგადად ასახელებს მათ ძირითად ფუნქციას.
.იყენებს ან ქმნის ადამიანის ორგანოთა სისტემების მოდელს.
.საკუთარ თავზე აკვირდებასხვადასხვა სიტუაციაში ფიზიკურ ცვლილებებს (მაგ. პულსისი აჩქარება შენელება , ოფლიანობა, გუგის გაფართოება შევიწროება) და მსხელობს ნერვული და ენდოკრინული სისტემების ადაპტური მოქმედების შესახებ
გაკვეთილის მსვლელობა
აქტივობა 1: ვსვამთ სამოტივაციო კითხვებს ცოცხალ ორგანიზმთა შესახებ -----------5 წთ
აქტივობა 2: განვიხილავთ ადამიანის ორგანოთა სისტემებს და მათ აგებულებას----30 წთ
აქტივობა 3: დისკუსია თემაზე,,სწრაფი კვება“---------------------------------------------5 წთ
აქტივობა 4: ჯგუფური პრაქტიკული სამუშაო ------------------------------------------------5 წთ
აქტივიბა 5:შედეგების წარდგენა პრეზენტაცია-----------------------------------------------10 წთ
აქტივობა 6. დასკვნითი ნაწილი- შეფასება.-------------------------------------------------------5 წთ
მოსწავლეთა ორგანიზების ფორმები:
მთელი კლასი , ინდივიდუალური, ჯგუფური.
რესურსები:
კომპიუტერი, პროექტორი, საწერ კალამი თაბახის ფურცლები, ადამიანის ორგანოების მოდელები, ადამიანის ჩონჩხის მოდელი. ადამიანის ტორსის მოდელი.
გამოყენებული ლიტერატურა :
ადამიანის ანატომია ავტ: მ.მაყაშვილი, რ. ახვლედიანი
ადამიანის ანატომია ავტ: ნ. ზაალიშვილი, ნ. იოსებაშვილი
დამხმარე სახელმღვანელოები: სამეცნიერო ენციკლობედია
ინტერნეტ გვერდები:
www.wikipedia.org , www.google . ge, www.google.ru.
შეფასება: ფასედება პრეზენტაციის უნარი , ჯგუფური მუშაობა, დისკუსია.
ბ ი ო ლ ო გ ი ა - შ ი
გაკვეთილის თემა: ადამიანის ორგანიზმი და ორგანოთა სისიტემები.
სწავლების საფეხური: საბაზო
კლასი: მე- 9(ა)
მოსწავლეთა რაოდენობა : 15
ბიოლოგიის მასწავლებელი: ე. მოლაშხია
ჩატარების ადგილი: ლაბორატორია
გაკვეთილის ხანგრძლივობა: 60 წთ
ჩატარების რიცხვი და დრო: 15 .03. 2012 12:10
გაკვეთილის სასწავლო მიზნები:
• მოსწავლეებმა გაცნობიერონ ადამიანის ორგანისმის აგებულების თავისებურებები, ორგანოთა სისიტემების ურთიერთკავშირი და სისიტემებში შემავალი ორგანოების აგებულება და ფუნქციები.
განიხილონ კონკრეტული დაავადებები და სეძლონ მათი ამოცნობა სიმპტომების არსებობის შემთხვევაში
გეგმით განსაზღვრული მისაღწევი შედეგი/ინდიკატორი:
გაკვეთილის ბოლოს მისაღწევი შედეგები:
1.მოსწავლე მსჯელობს ადამიანის ორგანიზმის ზოგიერთი ანატომიური და ფიზიოლოგიური თავისებურებების შესახებ
.ილუსტრაციაზე ამოიცნობს ადამიანის ორგანოთა სისტემებს და ზოგადად ასახელებს მათ ძირითად ფუნქციას.
.იყენებს ან ქმნის ადამიანის ორგანოთა სისტემების მოდელს.
.საკუთარ თავზე აკვირდებასხვადასხვა სიტუაციაში ფიზიკურ ცვლილებებს (მაგ. პულსისი აჩქარება შენელება , ოფლიანობა, გუგის გაფართოება შევიწროება) და მსხელობს ნერვული და ენდოკრინული სისტემების ადაპტური მოქმედების შესახებ
გაკვეთილის მსვლელობა
აქტივობა 1: ვსვამთ სამოტივაციო კითხვებს ცოცხალ ორგანიზმთა შესახებ -----------5 წთ
აქტივობა 2: განვიხილავთ ადამიანის ორგანოთა სისტემებს და მათ აგებულებას----30 წთ
აქტივობა 3: დისკუსია თემაზე,,სწრაფი კვება“---------------------------------------------5 წთ
აქტივობა 4: ჯგუფური პრაქტიკული სამუშაო ------------------------------------------------5 წთ
აქტივიბა 5:შედეგების წარდგენა პრეზენტაცია-----------------------------------------------10 წთ
აქტივობა 6. დასკვნითი ნაწილი- შეფასება.-------------------------------------------------------5 წთ
მოსწავლეთა ორგანიზების ფორმები:
მთელი კლასი , ინდივიდუალური, ჯგუფური.
რესურსები:
კომპიუტერი, პროექტორი, საწერ კალამი თაბახის ფურცლები, ადამიანის ორგანოების მოდელები, ადამიანის ჩონჩხის მოდელი. ადამიანის ტორსის მოდელი.
გამოყენებული ლიტერატურა :
ადამიანის ანატომია ავტ: მ.მაყაშვილი, რ. ახვლედიანი
ადამიანის ანატომია ავტ: ნ. ზაალიშვილი, ნ. იოსებაშვილი
დამხმარე სახელმღვანელოები: სამეცნიერო ენციკლობედია
ინტერნეტ გვერდები:
www.wikipedia.org , www.google . ge, www.google.ru.
შეფასება: ფასედება პრეზენტაციის უნარი , ჯგუფური მუშაობა, დისკუსია.
ინფორმაცია
ჯგუფ Guest-ის წევრებს არ აქვთ კომენტარის დატოვების უფლება.
ჯგუფ Guest-ის წევრებს არ აქვთ კომენტარის დატოვების უფლება.
კინგსი
4-04-2023, 12:26
მასწავლებლები - საზოგადოების გმირები
30-03-2023, 19:12
2022-23 სასწავლო წლის კემბრიჯელები
16-02-2023, 22:19
ჩვენი ეკო კლუბი ,,კირკე“
8-06-2023, 23:13
მხიარული სტარტები - ახლა უკვე დაწყებით საფეხურზე
8-06-2023, 14:07
მხიარული სტარტები
8-06-2023, 13:44
შემაჯამებელი წარმოდგენა ახმეტელის თეატრში
3-07-2023, 00:36
სიკეთის ნაბიჯებით ✨
25-05-2023, 13:50
ჩვენი ეკოკლუბი "კირკე"
5-05-2023, 13:14
შეხვედრა ჩვენს მაღალრეუტინგულ მოსწავლეთა მშობლებთან
12-05-2023, 13:26
🌟წარმატებულების რუბრიკიდან
21-04-2023, 12:44
მორიგი გამარჯვება “FLEX”-ის გაცვლით პროგრამაში
30-03-2023, 19:21
კურსდამთავრებულები
27-02-2023, 22:46
კურსდამთავრებულები
16-02-2023, 22:43
კურსთამზთავრებულები
16-02-2023, 22:40
გამოკითხვა
მოგწონთ ვებ-გვერდის დიზაინი?
ბმულები
არქივი